+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeme Bozukluğu

834 kez görüntülendi
Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu

Ruhsal kaynaklı bir sağlık sorunu olan yeme bozukluğu psikiyatrik hastalıklar içinde tanımlanır. Bu sorunda bedensel belirtiler ön planda görülse de ciddi ruhsal dalgalanmalar bu sonuca neden olur. Erkeklerde daha seyrek olarak görülen bu sağlık sorunu özellikle genç kızlarda kendini gösterir.

Klinik uzman psikolog Mikdat Ertem ve ekibi danışanların yaşadıkları sorunlara etkili ve kalıcı terapi planı uygulayarak yaşam kalitesinin artması için özverili çalışmalarda bulunur. Yeme bozukluğu olarak tanımlanan sorunun temelinde; zayıf olma arzusu, kilo almaktan korkma ve adet kesilmesi yatar.

Yeme Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri araştırıldığı zaman dikkat çekici bir klinik bulguya rastlanmaz. Hastalığın başlangıcı göz önünde tutulduğu zaman ergenlik değişimlerinin kişide yarattığı huzursuzluk ve bu değişime uyum sağlama konusundaki yetersizlik süreci tetikler. Kadın olma psikolojisinin kişiye yüklediği sorumluluk bu hastalığın erkeklerden çok kadınlarda görülmesinin en temel sebebidir.

Uzman klinik psikolog Mikdat Ertem hatalı diyet yapma alışkanlığının yeme bozukluklarına yol açan en önemli uyarıcı olduğunun altını çizerken ebeveynlere düşen sorumluluğa da vurgu yapar. Modern toplumlarda rol modellerin ince bir vücuda sahip olması profesyonel ve sosyal anlamda çatışmaların yaşanmasına neden olurken gıda alımının azaltılmasının da en temel sebebi olarak görülebilir.

Yeme Bozukluğunun Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Toplumumuzda yeme bozukluğu sorununu nadir olarak 9 ve sık olarak 14-15 yaşlarında görülür. Menepoz sonrasındaki kadınların da kendilerini baskı altında hissederek sürece dahil olması şaşırılacak bir durum değildir. Bu hastalık vücuttaki pek çok organı olumsuz olarak etkiler. Bunlar arasında; kalp ve damar sistemi, sindirim sistemi, hormonal değişiklikler, kemik erimesi, kansızlık ve vücudun savunma mekanizmasında görülen hasarlar en ciddi olanlarıdır.

Uzman klinik psikolog Mikdat Ertem sahip olduğu eğitim ve deneyimle danışanlarınin ve ailelerinin içinde bulundukları çıkmazdan yara almadan uzaklaşmalarına destek olur. Siz de online randevu hizmetinden yararlanarak kişiye özel terapi planlarımızla tanışabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara