+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Şizofreni

826 kez görüntülendi
Şizofreni

Şizofreni

Şizofreni nedir sorusu özellikle psikolojik ve psikiyatrik açıdan ele alınması ve incelenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Şizofreni rahatsızlığı kişide var olan durumsal gerçeklik algısının tamamen bozulduğu ruhsal bir hastalıktır. Şizofreni nedir sorusunun en net cevabı; kişide ruhsal açıdan ciddi anlamda kişisel bir bozukluktur. Şizofreni hastaları normal düşünme sürecini devam ettiremez ve kişinin günlük yaptığı fonksiyonlar ağır şekilde bu rahatsızlıktan dolayı bozulur. Şizofreni hastalığı  Uzm.Klinik Psikolog Mikdat ERTEM in verdigi bilgiye göre  ciddiye alınması gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Şizofreni Hastalığının Belirtileri

Şizofreni hastaları dış çevreden gelen çoğu hareketin kendisine yönelik yapıldığını düşünür ve buna göre tepki verir. Şizofreni nedir diye sorulduğunda bu nedenle bir kişilik bozukluğu şeklinde açıklama yapılabilir. Çünkü, şizofreni hastaları farklı kişilerin kendisine aşık olduğunu düşünür, felaket durumlarının ortaya çıktığını sanır ve bu durumla ilgili aşırı tepkiler gösterebilir. Gerçekle ilgisi olmayan varlıklar görme ya da ses duyma da şizofreni hastalarının gösterdikleri belirtiler arasındadır. Genellikle gerçek olmayan olayları varmış gibi göstermek ve bu olaylara aşırı tepki vermek de rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Psikolog Mikdat Ertem şizofreni hastalığının acilen başlaması gerektiğini ve tedavi sürecinin gerekirse ömür boyu sürmesi gerektiğini de belirtmektedir.

Şizofreni Hastalığının Tedavisi

Şizofreni tedavisi için öncelikle uzman bir hekime başvurmak gerekir. Hastalık tam olarak teşhis edilmemişse bir psikiyatri uzmanından da yardım alınabilir. Psikolog Mikdat Ertem ilerleyen şizofreni tedavisi için ilaç ile tedavi yöntemini önermektedir. Uzman doktorların verdiği ilaçlar şizofreni hastasının özellikle günlük hayatta rahatlamasını sağlar. İlaç tedavisi dışında ise mutlaka psikososyal terapi uzman psikologlar tarafından verilmelidir. Şizofreni tedavisi için kişisel bir analiz çok önemlidir. Bu nedenle, tedavi türünün doğru şekilde belirlenmesi için öncelikle uzman muayenesi dikkate alınmalıdır.

Call Now ButtonHemen Ara