+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Post-travmatik stres bozukluğu

3 kez görüntülendi
Post-travmatik stres bozukluğu

Post-Travmatik Stres Bozukluğu

Ruhsal ve bedensel olarak derinden yaralayan, inciten ve hasar bırakan olayların sonucu olan post-travmatik stres bozukluğu, akut stres bozukluğu ile başlayan ve devamında posttravmatik stres bozukluğuna dönüşen bir rahatsızlıktır. Kişi sürekli endişe, korku ve çaresizlik hisseder. Hatta dehşet içinde olup, yaşadığı travmayı düşünmek istemez. Psikolog Mikdat ertem, uzman klinik psikolog olarak post-travmatik stres bozukluğunda profesyonel bir hizmet sunmaktadır.

Post-Travmatik Stres Bozukluğu Nedenleri

Trafik kazası, ölüm, tecavüz, yangın, terör ve işkence gibi yaşanan dehşet verici olaylar sonucu ortaya çıkan post-travmatik stres bozukluğu, aşırı korku ve çaresizlik duygularının yaşandığı bir sorundur. Post-travmatik stres bozukluğu yaşayanlar 3 grupta incelenmektedir.

Birinci grupta hasta olayları tekrar-tekrar yaşar. Yaşanan olayla ilgili rüyalar, halüsinasyonlar, illüzyonların veya flashbackler görülebilir.

İkinci grup genel tepkisizlik halindedir. Olayla ilgili konuşmalardan, kişilerden ve etkinliklerden uzak durur. Genelde her şeye verilen tepkilerde azalma vardır.

Üçüncü grupta ise aşırı uyarılmışlık görülür. Travma sonrası kişi çok daha sıkıntılı ve gergindir. Öfke patlaması, uyku problemleri, dikkat dağınıklılığı ve iş veriminde düşme gözlemlenir.

Travma yaşayan bir kişide post-travmatik stres bozukluğu görülme oranı %3-58 arasındadır.

Tanı

Günlük yaşamı tehdit eder boyutta olmayan durumlarda uyum bozukluğu tanısı konulabilir.
Travma sonrası 1 ay içinde ortaya çıkan ve takip eden 1 ay içinde düzelen durumlarda akut stres bozukluğu teşhisi konur.

Yaşanan travmadan bağımsız gelişen sorunlarda obsesif kompulsif bozukluk söz konusudur.
Hastanın sürekli kaygı, korku ve dehşet içinde olduğu durumlar ise post-travmatik stres bozukluğunu gösterir.

Tedavi

Sorunla başa çıkma konusunda profesyonel bir desteğin alınması önemlidir. Uzman psikolog Mikdat Ertem, kişiye özel tedavi yanında aile ve grup tedavileri ile hastalıkla mücadelede yanınızdadır. Stres giderici ilaçlar, psikoterapötik yaklaşım, bilişsel-davranışçı terapiler, dirençli hastalarda psikoterapi tedavisi için psikolog Mikdat Ertem başvuracağınız adrestir.

Call Now ButtonHemen Ara