+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Panik Atak

856 kez görüntülendi
Panik Atak

Panik Atak

Aniden ortaya çıkan, belli dönemlerde tekrar eden ve yoğun bir sıkıntı olarak tanımlanan nöbetler panik atak nedir sorusuna verilecek en basit yanıttır. Kriz olarak tanımlanan nöbetler akıllara kişinin panik atağı geçirdiğini getirir.

Panik atak krizleri aniden başlar, giderek şiddetini artırır ilk 10 dakika içinde en tepe noktaya ulaşır. 10 ile 30 dakika arasında süren atakların 1 saate kadar uzaması da nadiren rastlanan durumlar arasında gösterilebilir. Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Uzman Klinik psikolog Mikdat Ertem’e göre kişinin panik atak geçirdiğinin tespit edilebilmesi için aşağıda sayılan belirtilerin en az dört tanesinin bir arada aynı anda görülmesi gerekir. Panik atak nedir ve atak geçirenlerde en sık görülen belirtiler nelerdir?

* Göğüste ağrı ya da sıkışma hissi
* Terleme
* Çarpıntı ve kalbin çok hızlı atması
* Karın ağrısı ve mide bulantısı
* Kontrolü kaybetme
* Ölüm korkusu ve
* Nefes darlığı panik nöbeti yaşayan bir kişide görülen sorunlar arasında sayılabilir.

Yapılan araştırmalar her 100 kişiden en az 3 ya da 4’ünün panik atak geçirdiğini veya hala bu hastalığı yaşadığını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Panik Bozukluğunun Tedavisi Mümkün müdür?

Merkezimizde Uzman Klinik psikolog mikdat ertem kontrolünde terapiler verilir. Kişinin ihtiyaçlarının göz önünde tutulduğu süreçte, farklı yöntemler kullanılarak etkili sonuca kısa sürede ulaşılabilir. Gerekirse psikiyatrik yönlendirme, gerekirse bilişsel-davranışçı terapi yöntemleri uygulanır. Danışanın panik atak nedir ve bu sorundan nasıl kurtulurum sorularına cevap bulması sağlanır.

Aslında panikatak tedavisi kesinlikle mümkün olabilen bir rahatsızlıktır. Danışan kişiye  öncelikle rahatsızlığı nasıl kontrol altına alabileceği yani kontrol edeceği öğretilmektedir. Hastalığı kontrol etme yöntemlerini öğrenen kişi süreçte  panik atak sorununu tamamen kontrol altına alarak hastalığı hayatından çıkartabilmektedir.

Psikolog ve Psikiyatristler tarafından yerapi ve tedavi edilen bu hastalık için gerektiğinde ilaç kullanılmas da söz konusudur. Terapi ve tedavi sürecinde terapist ile danışan arasındaki güven ilişkisi çok önemlidir.Karşılıklı güven  tedavi ve terapi sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

Tedavi ve terapi esnasında nefes teknikleri ve rahatlama egzersizleri, panik atağın üzerine gitme teknikleri ve kaslarsa oluşan gerginliği ortadan kaldırmaya  yönelik alıştırmalar danışana öğretilmekte ve hassasiyetle uygulanmaktadır. Panik atakta kullanılan tedavi tekniği sıklıkla bilişsel-davranışçı psikoterapidir ve hipnoterapidir.

Konusunda deneyimli ve uzman  ekibimizin sunduğu hizmetlerden yararlanmak için online randevu imkanından faydalanabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara