+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cinsel Terapi

1 kez görüntülendi
Cinsel Terapi

Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri

Uzm.Klinik Psikolog Mikdat Ertem

Cinsel sorunlar tarihler boyunca olduğu gibi günümüzde de insanlığın en önemli sorun sahalarından birini oluşturmaktadır. Sebepleri ve sonuçları bakımından erkek ya da kadın tüm insanların huzurunu, mutluluğunu, dolayısıyla hayatın her alanında pozitif üretimini etkileyen bu sahanın incelenmesi, değerlendirilmesi zorunludur. Herkesin bilimsel doğru bilgi ile aydınlatılarak, sorunların ortadan kaldırılması için doğru adrese yönlendirilmesi gerekmektedir.

Baş döndürücü teknolojik gelişmeler ve insanlığın bu hızlı gelişmelere olan adaptasyon sorunları; globalleşen dünyada sınırsız etkileşimin ortaya çıkardığı kültür çatışmaları; meydana gelen sosyolojik  sorunların aile ve bireylerin değer yargıları üzerinde yarattığı olumsuz hayati değişmeler; yozlaşma ve çatışmalar; gelenekler ve inanç değerlerin farklılıklarından doğan  kutuplaşmalar; siyasi ekonomik sorunların doğurduğu problemler, yetersiz beslenme, işsizlik, bireysel sorunlar, aile içi çatışmalar, gelecek kaygıları, sağlık sorunları, gibi daha adını sayamadığımız birçok problem bugünün  insanının en büyük sorun kaynaklarıdır. Tüm bu yaşam deneyimleri insanı uzun vadede fevkalade yoran hatta yıpratan önemli unsurlardır. Sorunun biri ya da birkaçının aynı anda yaşanabilme olasılıkları da göz önüne alındığında insanın bütün bu yüklerin altından tek başına kalkabilme olasılığı da o kadar azalmaktadır. Bu sorunlar insanda yüksek oranda gerilime sebep olduğundan uzun vadede stres ve depresyon gibi önemli rahatsızlıklar yaşatabilmektedirler.
Uzun vadeli stres ya da depresyon sorunları ise çok daha hayati biyolojik, fizyolojik veya psikolojik problemlerin yaşanmasına da sebep olabilmektedir. Tüm bu sorunların darbeyi indirdiği en büyük alan ise cnsel yaşam alanımız olmaktadır. Hekimlik uygulamalarını bir yere kadar fayda vermesi söz konusu olabilse de sorun kaynağı temelde psikolojik problemlerden kaynaklandığı için sorunun psikolojik yönünün kesinlikle dikkate alınması gerekir ve tedavide psikolojik desteğin olmazsa olmaz olarak görülmesi gerekir. Dolayısıyla psikolojik destekle bir profesyonelden alınacak olan yardım aslında sorunun büyük bir bölümünü halletmek olacaktır. Organik ve biyolojik bir sorun olmamak kaydıyla olası problemlerin tamamı psikolojik kökenlerden beslenmektedir. Cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, vajinismus, cinsel kültür sorunları, cinsel eğitim yetersizliği gibi sorunların tamamı psikolojik destekle ortadan kaldırılabilmektedir.
Bu sorunların tamamı psikolojik kökenli rahatsızlıklar olduğundan dolayı başka türlü tedavi edilebilme şansları da yoktur. Bazıları için ek olarak ilaç desteği gerektirse de temel çalışma psikoterapik destek olmalıdır. Dolayısıyla insanlarımızın psikolojiyi ve çalışma sahalarını, yöntemlerini çok daha yakından takip etmeleri ve bu konuda ellerinden geldiğince okumaları, bilgilenmeleri önemlidir…

Call Now ButtonHemen Ara