+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Borderline, Narsisistik, Histerionik Kişilik Bozuklukları

1 kez görüntülendi
Borderline, Narsisistik, Histerionik Kişilik Bozuklukları

Borderline, Narsisistik, Histerionik Kişilik Bozuklukları

Borderline nedir sorusu özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan bazı belirtiler sonrasında araştırılan konular arasındadır. Borderline yani sınırda kişilik bozukluğu, kişilerde düşünme, olayları algılama ve diğer bireylerle ilişki kurma biçimini genellikle olumsuz şekilde etkiler. Borderline nedir sorusuna en genel cevap olarak kişilerin katı davranışlar sergilemesi ve bu nedenle sosyal normlar ile sosyal ilişkilerde uyuşmazlık yaşaması şeklinde verilebilir. Borderline nedir sorusunda asıl üzerinde durulması gereken durum kişilik bozukluğudur. Rahatsızlıkta kişilik bozukluğunun temel göstergesi, bireyler arasında ilişkilerin istikrarsız olmasıdır. Kişilerde sürekli davranış bozuklukları görülür, adaptasyon süreçleri oluşmaz. Genellikle bu problem kişilerde ergenlik döneminde veya yetişkinlik dönemlerinin başlarında sıklıkla görülür. Yaş ortalaması olarak 19 ile 34 yaşları bu rahatsızlık için en uygun yaşlardır.

Narsisistik Nedir?

Narsisistik nedir sorusu kişinin kendini benimseme duyusuyla alakalı bir rahatsızlıktır şeklinde açıklanabilir. Narsisistik nedir sorusu en genel tanımıyla kişinin kendisine duyduğu aşırı hayranlıktır. Narsist olarak adlandırılan bu kişiler ben merkezci bir yapıya sahiptir ve asla empati kurmazlar. Narsisistik durumları ve tedavileri söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Narsisistik nedir sorusunun ve tedavi şekillerinin belirlenebilmesi için öncelikle rahatsızlığı yaşayan kişiler doğru şekilde uzman tarafından analiz edilmelidir.

Histerionik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Histerionik kişilik bozuklukları, genellikle genç ya da erişkinlik döneminde ortaya çıkan ve değişik koşullar altında aşırı şekilde hissedilen duygusallık durumlarıdır. Çoğunlukla kadınlarda bu rahatsızlığın görüldüğü düşünülse de erkeklerde de sıklıkla görülebilir. Histerionik kişilik bozuklukları kişinin sürekli ilgi görmesini isteme, övgü bekleme ve herkes tarafından ilgi alma şeklinde ortaya çıkar. Genellikle histerionik kişilik bozuklukları istenilen duyguları alamama sonrasında aşırı duygusallığa, içsel çatışmaya ve baygınlığa yol açar. Bu rahatsızlık ve tedavileri için öncelikle bir psikoterapi uzmanından yardım almak önemlidir. Çünkü rahatsızlık ve tedavileri için kişisel analiz oldukça önemlidir. Analizin doğru yapılması kişilerde doğru müdahaleyi de sağlayacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara