+90 532 790 92 83
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bipolar Bozukluk

831 kez görüntülendi
Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Halk arasında manik depresif olarak da tanımlanan bipolar bozukluk beyni etkileyerek kişinin günlük aktivitelerini kısıtlar. Her insanda görülen ve son derece masum olan duygu durumundaki değişiklikler bu hastalarda çok keskindir bu nedenle de tehlikelidir.

Bipolar bozukluk yaşayan kişiler kendilerini; aşırı durgun, çok coşkulu, ya da her iki durumun bir arada ve aynı anda görüldüğü karma ruh hali içinde tarif ederler. Bu hastalığın nedenleri henüz kesin bir şekilde tespit edilememiş olsa da kişilerin beyin yapılarının birbirinden farklı olduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Genetik olarak hastalığa yatkınlık sık karşılaşılan bir durumdur. Buna rağmen ailesinde bipolar bozukluk hikayesi olan kişilerde bu bozukluğun ortaya çıkmama ihtimali de oldukça yüksektir. Uzman klinik psikolog Mikdat Ertem ve ekibinin verdiği bilgilere göre bipolar bozukluğu belirtileri manik ve depresif dönem olarak ikiye ayrılır.

Manik dönem belirtileri arasında;

* Aşırı coşku
* Normalden daha aktif davranma
* Düşüncelerin çok hızlı değişmesi
* Aynı andan birden fazla işle uğraşma ve
* Riskli işler yapma sayılırken…

Depresif dönem belirtileri arasında;

* Mutsuzluk
* Aktivitelere katılımda azalma
* Endişe hissi
* Hiçbir şeyden keyif alamama
* Az uyku ve
* Ölüm hakkında düşünmek sayılabilir.

Bipolar bozukluk hakkında Uzman klinik psikolog Mikdat Ertem şöyle devam etmektedir.

Bipolar Bozukluk Tedavi Edilebilir mi?

Kliniklerde sürdürülen tedavi planı sonucunda hastalığı en şiddetli şekilde yaşayan kişilerde de kalıcı bir kontrol sağlanabilir. Tedavi ilaç ve psikoterapi seanslarının uyumlu bir şekilde planlanmasıyla daha etkili hale getirilebilir. Bipolar bozukluk teşhisi konmuş kişilerde; anksiyete, madde kullanımı, yeme bozuklukları ve migren tipi baş ağrılarına da sıkça rastlanır. Daha fazla bilgi için Uzman klinik Psikolog Mikdat Ertem ile görüşmek ve yaşadığınız sorunlardan kurtulmak istiyorsanız siz de online randevu alarak kendinize ve sevdiklerinize daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara